ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΑΣ

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Η Πρακτική Άσκηση αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης και αφετηρία της διαδικασίας που προετοιμάζει το πρόγραμμα σπουδών. Η εμπειρία έχει αποδείξει ότι είναι αμοιβαία επωφελής για όλα τα εμπλεκόμενα μέρη.

Για τους φοιτητές/τριες:

• Παρέχεται η δυνατότητα, να απασχοληθούν για ένα σύντομο χρονικό διάστημα, σε πραγματικές συνθήκες εργασίας και να εφαρμόσουν τις επιστημονικές τους γνώσεις.
  • Μέσω της Πρακτικής Άσκησης οι φοιτητές/τριες μπορούν να αποκτήσουν εμπειρίες καθώς καλούνται να αντιμετωπίσουν καταστάσεις και να μελετήσουν περιπτώσεις σε πραγματική χρόνο και όχι μόνο μέσα από θεωρητικά παραδείγματα.
  • Αποτελεί το διαβατήριο για την ευκολότερη πρόσβαση στην αγορά εργασίας.
  • Μέσα από την εκπόνηση της πρακτικής άσκησης θεμελιώνεται η έναρξη της
    επαγγελματικής σταδιοδρομίας.

Για το εκπαιδευτικό ίδρυμα:

• Δίνει τη δυνατότητα να ενισχυθούν οι δεσμοί με την αγορά εργασίας και να
    κατανοηθούν οι επιχειρηματικές και βιομηχανικές προσδοκίες από τους/τις
    φοιτητές/τριες των Τμημάτων.

Για τους φορείς υποδοχής:

• Μέσα από την πρακτική άσκηση οι φορείς υποδοχής έχουν την ευκαιρία να
    αποκομίσουν τα οφέλη από τις προτάσεις των ασκούμενων για βελτίωση και να ενσωματώσουν τις προτάσεις αυτές στις τρέχουσες διαδικασίες του ανθρώπινου δυναμικού τους.
  • Δίνεται η δυνατότητα να αξιοποιηθούν οι δεξιότητες, οι επίκαιρες γνώσεις και οι ιδέες νέων ανθρώπων με ελάχιστο οικονομικό κόστος.
  • Παρέχει την ευκαιρία για την πρόσληψη νέων εργαζομένων

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ

Η εξυπηρέτηση 18 τμημάτων με χιλιάδες προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά στο Γραφείο Πρακτικής Άσκησης προσπαθούμε να είμαστε πάντα κοντά σας και να λύνουμε κάθε σας απορία για τη διαδικασία της πρακτικής.

ΓΕΩΡΓΙΑ ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

Ιδρυματική Υπεύθυνη Πρακτικής Άσκησης ΔΠΘ

ΕΛΕΝΑ ΣΠΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΥ

Διοικητικά Θέματα, Εξυπηρέτηση Φορέων

ΑΣΗΜΙΝΑ  ΜΠΑΤΖΙΟΥ

ΑΣΗΜΙΝΑ ΜΠΑΤΖΙΟΥ

ΑΤΛΑΣ, Συμβάσεις, Εξυπηρέτηση Φοιτητών

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑς
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΟΛΕς ΤΙς ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑς!

Συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα για να μας στείλετε τις ερωτήσεις σας. Οι ερωτήσεις μπορεί να αφορούν θέματα πρακτικής άσκησης αλλά και απορίες σε σχέση με τη χρήση αυτής της ιστοσελίδας.